Očkování

COVID - 19

Na 4. dávku starčí 60 let + chronicky nemocní. Doporučená doba přeočkování  září /2022 . Prozatím očkovací centrum Masarykova nemocnice UNL Pá 7-18:30 i bez předešlé registrace , Očkovací centrum Nemocnice Děčín Pá 8-10  NUTNÁ !!! předešlá registrace, nebo po domluvě 412 705 526

Na 3. dávku je nutné vyčkat zvací sms. Následně je nutné se registrovat , lze vybrat jakékoliv očkovací místo ( nemusí být stejné jako předešlé dávky ) , nelze se nechat očkovat bez registrace- toto je určené pouze pro 1. dávky . 

Registrace je elektronická na stránkách https://crs.uzis.cz/

K registraci si připrvavte občanský průkaz, kartičku pojištěnce a mobilní telefon. Po registraci, pokud nejste rovnou objednán(a) na očkování, je nutno vyčkat uvolnění kapacit očkovacího centra a hlídat si příjem druhé sms zprávy s PIN kódem. Poté, co již budete znát datum a místo Vašeho očkovaní, dostavte se tam pouze s malým předstihem, mějte s sebou občanský průkaz a kartičku pojištěnce. V době očkování pacient nesmí mít teplotu, či jiné příznaky jakéhokoliv akutního onemocnění.

Očkovací centrum v Nemocnici Děčín je pouze po registraci nebo dle telefonické domluvy 

Tetanus

Základním očkováním v dospělém věku hrazeným ze zákona je očkování proti tetanu. Očkování se provádí v 15letých intervalech u osob do 65 roku věku. Nad 65 rokem v 10 letých intervalech. Mimořádné očkování proti tetanu se provádí u osob, které mají absolvovat operaci tlustého střeva a operace TEP (umělý kloub) velkých kloubů. Taktéž u rozsáhlejších poranění měkkých tkání, popálenin, kousnutí zvířetem nebo člověkem. K očkování se používá očkovací látka Vacteta, je plně hrazená ze zákona.

Rodičům či prarodičům, kteří očekávají nebo mají v společné domácnosti malé dítě, se doporučuje nechat se přeočkovat látkou Boostrix nebo Adacel. Toto očkování se opakuje  každých 10 let a není hrazeno pojišťovnami. Je nepovinné.

Klíšťová encefalitida

Očkování patří do nepovinných očkování, není hrazeno pojišťovnami a pacient si kontroluje dobu očkování sám. K očkování se používá vakcína FSME nebo Encepur. Lze očkovat celoročně, aplikuje se 3 dávky, po nich 4. udržovací po 3 letech. Další očkování u osob mladších 65 let po 5 letech, starších 65 let po 3 letech.

Od 1.1.2022 hradí pojištovna pro pojištěnce 50+

Chřipka

Očkování se provádí před sezonním výskytem chřipky a to od 1.9. do 31.12. Očkuje se jednou dávkou a nutno očkovat každý rok. Posilující dávka se nepodává.

Zákon č. 369/2011 Sb. ze dne 6. listopadu 2011, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění
V § 30 odst. 2
4. proti chřipce u pojištěnců nad 65 let věku, u pojištěnců po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk, u pojištěnců, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest nebo ledvin nebo diabetem a u pojištěnců umístěných ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory anebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem

To znamená, že za očkování proti chřipce neplatí starší 65 let nebo pojištěnci s chronickým onemocněním výše uvedeným. Ostatní pojištěnci si jak vakcínu, tak aplikaci hradí.

Mnohé pojišťovny každoročně vyhlašují akci a očkování proti chřipce proplácejí. Ptejte se u své pojišťovny.

Pneumokoková infekce

Od 1. října 2015 hradí pojišťovna očkování osobám starším 65 let. Hrazena je plně vakcína Prevenar13.